Zánět dásní (odborně gingivitida) je jedno z nejčastějších zánětlivých onemocněních vůbec. Vzniká díky dlouhodobému dráždění dásně zubním plakem a kamenem, který se hromadí u krčků zubů a v mezizubních prostorech, kde se plak dostává do kontaktu s dásní. Dáseň na kontakt s bakteriemi zubního plaku reaguje obrannou reakcí, a to zánětem. Ten se projeví zarudnutím, otokem, častým krvácením z dásní při čištění zubů a prohlubováním žlábků kolem zubů.
Hlavní příčinou tohoto onemocnění je špatná ústní hygiena a následné hromadění zubního plaku na zubech. Zánět dásní lze vyléčit jedině správnou technikou čištění zubů kvalitními pomůckami dentální hygieny.
Pokud se zánět dásní dlouhodobě neléčí, přestoupí zánět do hloubky, kde začne resorbovat kost, která kotví zuby v čelistech. Stav, při kterém již dochází k úbytku kosti, se nazývá parodontóza (odborně parodontitida). Prvním stupněm paradentózy je zánět dásně. Prohlubují se dásňové žlábky mezi zubem a dásní, později se vytváří parodontální kapsy, obnažují se krčky zubů a dásně i kost ustupují. V pokročilé fázi se zuby začínají viklat. Může být přítomen i značný zápach z úst. Výsledkem je postupná ztráta jinak zdravých zubů. Parodontóza je nenápadné onemocnění, které je nebolestivé, proto se pacienti obracejí na stomatologa až v pokročilé fázi onemocnění, kdy již není možnost některé zuby zachránit.
U paradentózy je hlavní příčinou nedostatečná ústní hygiena, stejně jako u zánětu dásní. Kost, která již byla zničena, se nedá nahradit! Terapie u paradentózy spočívá v odstranění nánosů plaku a zubního kamene z prostor nad i pod dásní a perfektní ústní hygieně. Jedině sám pacient svou perfektní dentální hygienou může postup tohoto onemocnění zastavit. Je-li potřeba, mohou se později využít chirurgické a regenerativní techniky. Pacienti s dobrou ústní hygienou, kteří pravidelně navštěvující preventivní prohlídky a dentální hygienu, se nemusí tohoto onemocnění obávat.